Maistas ar vaistas? Ne, tai ne apie sparnuotąją Hipokrato frazę, kad maistas turi būti ir vaistas. Tai apie ydingą lietuvišką požiūrį, kad tik drūtas žmogus yra stiprus ir sveikas, bei tuo požiūriu pateisinamą nuolatinį persivalgymą; taip pat apie nesusivokimą, kad kasdien gaunamas kalorijų perteklius gana greitai virsta antsvoriu, kuris, savo ruožtu, jei ir toliau nekeičiame savo gyvensenos bei mitybos įpročių, – nutukimu.
Juk šnekamojoje lietuvių kalboje “sublogti” reiškia sulieknėti, o “pasitaisyti” – priaugti svorio. O kur dar sparnuoti posakiai, kad “gero žmogaus turi būti daug” ir pan. Taigi, visuomenė traktuoja persivalgymą, kaip toleruotiną ar bent jau nesmerktiną reiškinį, nors, praktiškai, persivalgymo ilgainiui sukeliamas nutukimas, sąlygoja ne mažiau ligų negu rūkymas ar nesaikingas alkoholio vartojimas. Tačiau rūkaliui pasakyti, kad jis blogai elgiasi ir kad liautųsi tai daryti, yra priimtina ir netgi skatintina, o tą patį pasakyti persirijėliui, kaip ir netaktiška – “dar įsižeis”.
Žinoma, kad įsižeis, nes dažniausiai net ir pats nesuvokia, kad kenkia savo sveikatai, ne tik grožiui, todėl keisti nieko nesiima. O susirgęs tik kreipiasi į gydytoją, prašydamas stebuklingos tabletės, nuo visų ligų.
Nes nutukimas, galiausiai, sukelia daug įvairių ligų, tarp kurių:
- padidėjęs kraujospūdis;
- 2 tipo cukrinis diabetas;
- dislipidemija (padidėjęs cholesterolio, trigliceridų kiekis kraujyje);
- įvairios širdies ir kraujagyslių ligos;
- osteoartritas (sąnarių, ypač stuburo apatinės dalies, klubo ir kelio uždegimas ir skausmai);
- tulžies pūslės akmenligė;
- riebalų kaupimasis kepenyse ir kepenų uždegimas;
- taip pat nutukimas didina riziką susirgti tam tikromis vėžio rūšimis (krūties, gimdos, kiaušidžių, storosios žarnos, prostatos).
Taip ir iškyla dilema – maistas, tiksliau, jo perteklius, ar saujomis ryjami vaistai?
Taigi, kad nutukimas, deja, nėra vien estetinė problema, kaip dažnai visuomenėje priimta manyti, tai visų pirma sveikatos problema, o, tiksliau, daugybės labai rimtų sveikatos problemų ištakos. Todėl gal vertėtų pradėti į tai žiūrėti, tokiu pačiu žvilgsniu, kaip į rūkymą ar alkoholio vartojimą?
Šį straipsnį parengė ir patalpino valgo.me komanda.